Chronicle of war:

Andrey Kravchenko
Andrey Kravchenko30.11.1899 - 18.10.1963

Andrey Kravchenko was commander of the 2nd and the 4th Panzer Corps, commander of the 6th Panzer Army.

He was born on November 30, 1899 on a farm of Sulimin, today Yagotynsky district of Kiev region, the Ukraine in a peasant family. Ukrainian. Member of the CPSU (B) since 1925.

Joined the Red Army in 1918. Participated in the Civil War. He graduated from the Poltava military infantry school in 1923, Military Academy named after M. Frunze in 1928. Commanded an infantry rifle, was Chief of Staff of Infantry Regiment, a teacher at the Saratov Tank School. From May 1939 – an officer for special assignments in the headquarters of the Volga Military District. Chief of Staff of the 61st Infantry Division.

A member of the Soviet-Finnish War of 1939-1940 as chief of staff of the 173rd Infantry Division.

From June 1940 to the end of February 1941, A. Kravchenko was Chief of Staff of the 16th Armored Division, and from March to September 1941 - Chief of Staff of the 18th Mechanized Corps.

Entered the Great Patriotic War from September 1941. Commanded the 31st Armored Brigade (September 9, 1941 – January 10, 1942). Since February 1942 – Deputy Commander of the 61st Army tank forces. Chief of Staff of the 1st Tank Corps (03/31/1942 - 07/30/1942). He commanded the 2nd (07/02/1942 - 09/13/1942), and the 4th tank corps.

In November 1942, the 4th Corps took part in the surroundings of the 6th German Army at Stalingrad, in July 1943 — a tank battle at Prokhorovka, and in October — in the battle for the Dnieper.

By the Decree of the Presidium of the Supreme Soviet on January 10, 1944 for his leadership and personal courage, Guards Lieutenant General of armored forces Andrey Kravchenko was awarded the honorary title of Hero of the Soviet Union, the Order of Lenin and the Gold Star medal (№ 2546).

On January 20, 1944, Lieutenant-General A. Kravchenko commanded the 6th Panzer Army, which after defeat of Nazi Germany participated in the Soviet-Japanese War in August – September of 1945, freeing Manchuria from the Japanese invaders.

By the Decree of the Presidium of the Supreme Soviet on September 8, 1945, for his able command of a tank army, his heroism and courage in fighting the Nazi invaders and the Japanese militarists, Colonel-General Andrey Kravchenko was awarded the second Gold Star medal (№ 83).

In 1949 he graduated from the Higher academic courses at the Military Academy of General Staff. Commanded the army, armored and mechanized forces in some military districts. Since 1954, he was assistant commander of the Far East military district. Since 1955 - in reserve. A member of the Supreme Soviet of the 2nd convocation. Died on October 18, 1963 and was buried in Moscow at Novodevichy Cemetery. A bronze bust was installed at his home.

He was awarded two Orders of Lenin, three Orders of the Red Banner, and two 1st Class Orders of Suvorov, the 1st Class Order of Bogdan Khmelnitsky, the 2nd Class Order of Suvorov, the 2nd Class Order of Kutuzov, some medals and foreign orders.

In hero-city of Kiev a memorial plaque was installed on house number 9a (Mikhailovsky per.) where A. Kravchenko lived in 1946.
 



© 2022  ECC Sokolniki
   |   
Project Coordinator:
Pavel Revenko
Tel.: +7 495 995 0595

 

   |       |   
International Exhibition of Calligraphy
   |   
Contemporary Museum of Calligraphy